top of page

Přelévání a přesýpání v montessori dílničce


Tohle je ta nejlevnější a nejpoutavější aktivita pro dítě, kterou můžete doma vyzkoušet, aniž byste si museli pro to cokoliv pořizovat.


Zdá se mi, že u nás se děti ve státních školkách mnohem více času věnují učení se básniček, písniček a malování voskovkami, soudě podle mé dcery, než poznávání věcí a běžného života smysly a praktickým nácvikem, jen aby se moc neumazaly.


Inspirovali jsme se montessori přístupem a naše paní učitelky připravili dětem v jídelně improvizovanou dílničku s přeléváním vody a přesýpáváním. Každé dítě má mít pracovní místo, aby se v klidu mohlo soustředit na činnost. Pozveme dítě a pojmenujeme materiál. Na začátku je správné vysvětlit, co se s vodou bude dělat a na co jsou nádoby na přelévání. Potom už více prostoru nechte dětem. Nejlepší je pozvat dítě, aby si sedlo po vaší nedominantní ruce, vyvarujete se tomu, abyste příliš zasahovali dětem do aktivity. Cílem je přelít vodu z jedné nádoby do druhé, aniž by se voda rozlila. Další činností je přebírání nebo přesýpávání zrníček, fazolí či podobného materiálu. Je to vhodné i pro úplné mrňousky, cvičí si tím jemnou motoriku. Prý se tím propojují i obě hemisféry.Přelévání spadá do aktivit praktického života. Cvičení praktického života jsou činnosti vycházející z běžných činností, které lidé dělají v domácnosti. Každé dítě touží po tom, aby se mohlo zúčastňovat každodenních domácích prací. Díky této činnosti se učí starostlivosti o sebe, o prostředí a také se začleňuje do společnosti. Nezapomínejte, že děti si ve věku 2 až 3 let si potřebují projít senzitivním obdobím a poznáváním smysly, připravte jim proto doma podobné aktivity. Zabaví je sice na chvilku, ale naučí je mnohem více, než hračky z obchodu.


Připravte se na to, že nikdo není dokonalý a ani váš prcek ne. Mějte tedy po ruce hadr, kterým může dítě samo utřít rozlitou vodu. Přejeme vám hodně zábavy v kuchyni nebo jídelně!

11 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentarios


bottom of page